07 Вер

Урегульовано окремі питання здійснення фінансовими установами фінансового моніторингу стосовно РЕРs

Національний банк унормував окремі питання забезпечення небанківськими фінансовими установами належного застосування ризик-орієнтованого підходу до клієнтів, які є політично значущими особами (Politically Exposed Persons, РЕРs).

Установи мають відійти від формального підходу до встановлення рівня ризику РЕРs та нестимуть відповідальність за неналежне застосування до клієнтів, які є РЕРs, ризик-орієнтованого підходу. У кожному окремому випадку присвоєння установою будь-якого рівня ризику PEPs має бути належним чином обґрунтовано.

Такий підхід сприятиме запобіганню встановленню установами необґрунтованого рівня ризику та безпідставній відмові таким клієнтам в обслуговуванні. Read More

31 Сер

В Україні змінили правила роботи кредитних спілок: основні новації закону

Президент України Володимир Зеленський підписав новий закон «Про кредитні спілки». Документ набирає чинності на наступний день після опублікування та повністю вводиться в дію з 1 січня 2024 року.
Про це свідчить картка законопроєкту №5125.

Нове законодавство

  • Законом кредитним спілкам дозволяється надавати такі фінансові послуги, як обмін валют та окремі види платіжних послуг.
  • Розширюється перелік осіб, які можуть стати членами кредитних спілок. Ними зможуть бути не лише фізичні особи, а й юридичні. Йдеться про фермерські господарства, ОСББ, кооперативи, мікропідприємства.
  • Документом підвищується рівень капіталізації та стресостійкості кредитних спілок для зміцнення надійності сектору та довіри до нього споживачів.
  • Запроваджується ризик-орієнтований підхід до нагляду, впроваджується система завчасного попередження ризиків для швидкого реагування на можливі проблеми в діяльності кредитної спілки.
  • За законом кандидатів на посади керівників кредитної спілки має погоджувати Національний банк України.

Крім того, НБУ надають право вимагати заміни будь-кого з керівників, головного ризик-менеджера та головного комплаєнс-менеджера, керівника підрозділу внутрішнього аудиту, якщо їх професійна придатність та/або ділова репутація не відповідають встановленим нацрегулятором вимогам.

17 Сер

В Україні хочуть змінити правила видачі мікрокредитів — деталі законопроєкту

В Україні планується кардинальна зміна правил видачі мікрокредитів. Зокрема, мають намір суттєво обмежити відсоткові ставки за ними.
«Національний банк намагається зробити ринок споживчого кредитування, так звані швидкі кредити, більш орієнтованим на споживача, більш захищеним для споживача, більш конкурентним. Таким, що враховував би не лише можливість фінансовим компаніям заробити, а ці заробітки насправді вражають, 1500−1800% річних, а щоб це була чесна і справедлива ставка. Так, на „швидкі гроші“, так, на доступні. Але усе ж такою, щоб вона не перетворювала позику на фінансове рабство», — заявив голова НБУ Андрій Пишний.
За його словами, аналіз тисяч звернень, які надходять до Національного банку, показує, що фінансові компанії, які надають послуги мікрокредитування за принципом «швидкі гроші», часто не перевіряють платоспроможність позичальників, а рівень процентної ставки за кредитом виявляється непідйомним для них.
Тому Нацбанк вніс на розгляд парламенту законопроєкт щодо нових правил мікрокредитування.
10 Сер

Розпочинається громадське обговорення регулювання діяльності бюро кредитних історій

Національний банк пропонує до обговорення проєкт Положення про регулювання діяльності бюро кредитних історій (далі – Положення). У Положенні пропонується встановити порядок взаємодії між бюро та регулятором під час погодження правил формування і ведення кредитних історій та особливості контролю за діяльністю бюро кредитних історій щодо:

  • відповідності вимогам Закону України “Про організацію формування та обігу кредитних історій” (далі – Закон), Положення та правил формування і ведення кредитних історій;
  • цільового використання інформації, що міститься в кредитній історії, під час реорганізації або ліквідації бюро.

Read More

03 Сер

Поновлюється здійснення планових виїзних перевірок банків та небанківських установ у сфері фінансового моніторингу, санкційного законодавства та валютного нагляду

Національний банк України з 29 липня 2023 року поновлює здійснення планових виїзних перевірок діяльності банків та небанківських установ у сфері фінансового моніторингу, санкційного законодавства та валютного нагляду. Зазначені перевірки були зупинені з 15 червня 2022 року відповідно до постанови Правління Національного банку України від 14 червня 2022 року № 121 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 23 березня 2022 року № 60”.

Для мінімізації можливих ризиків для життя та здоров’я працівників об’єктів нагляду та Національного банку у період дії воєнного стану в Україні Національний банк продовжить використовувати практику здійснення виїзних перевірок у дистанційному форматі – без безпосереднього перебування працівників НБУ за місцезнаходженням банку/небанківської установи, за наявної можливості надання банками/небанківськими установами віддаленого доступу.

Read More